18.
Tiszasziget – Magyarország legmélyebb pontja – Tiszasziget

jelzése: túraadatok: táv: 4.8 km, szint: 0 m, idõ: 1 óra 15 perc, minõsítési pont: 7.20 p
felújítás éve: 1999. útvonalfelelõs: Szegedi Kinizsi SK, Szeged

Megközelítés: A Szegedrõl Tiszaszigetre közlekedõ helyközi autóbuszjárattal. Leszállni a Tiszasziget határában levõ elsõ megállónál érdemes.

A község szélén levõ buszmegállóból indul, majd pár méterrel odébb az útkeresztezõdésben nyugati irányba fordul a kék körtúra jelzés. Az elágazásban egy táblát találunk, amely arról tájékoztat, hogy errefelé 2,3 km távolságban, folyamatosan "lefelé" haladva, mintegy 40 perc alatt érkezhetünk el Magyarország legmélyebben fekvõ pontjára. Elindulva elõbb Tiszasziget egykori szélmalmának romjainál keresztezzük az 50-es évek elején megszüntetett keskeny nyomközû Szõreg - Nagybecskerek vasútvonalat, mely egykor a 178-as számot viselte a menetrendben. Ha a szemünkkel követjük a néhai sínpárt kisérõ fák-bokrok sorát, jó kilométernyire innen ma is állnak (lakóházként funkcionálva) a Tiszasziget-Újszentiván vasútállomás épületei. Turistautunkon továbbmenve a malomtól 700 m-re a jelzés balra tér le az útról. E pontból délnyugatra nézve egy kisebb erdõt láthatunk, ennek túlsó végén találjuk a Mélypontot. (Továbbmenve egyenesen a Tisza töltéséhez érkeznénk, amelyen Szegedig gyalogolhatunk). Innen gyéren jelezhetõ és jelzett szántóföldi út vezet tovább. Szerencsére nincs más út, így eltévedni sem lehet. Körülbelül 800 m távolságban egy kettõs kanyart találunk. Itt érjük el az erdõ hozzánk legközelebbi sarkát. Ennek délkeleti peremén haladva még 500 m-t kell megtegyünk, amíg a Mélyponthoz jutunk, amelyet egy bronz emblémával díszített, fából készült oszlop jelöl. A CsmTSz kezdeményezésére 1992-ban a megyében tartott Kelet-Magyarországi Megyék Természetbarát Vezetõinek XXXII. Tanácskozása alkalmával a kopjafa mellett minden megye és az MTSz képviselõje is elültetett egy nyírfát ezek azonban már az elsõ télen nyomtalanul eltûntek. Ezt követõen a terület egy évtizedes "Csipkerózsika álmot" aludt, míg 2004-ben Tiszasziget önkormányzata rendbehozatta. Szalonnasütõhelyet és esõbeállót is létesítettek.

A Mélypont - Magyarország legmélyebben fekvõ pontja - 75.8m-rel fekszik a tengerszint felett. A hely felkeresésével bekapcsolódhatunk a "Portyázások Magyarország jellemzõ földrajzi pontjaira" illetve a "Portyázások Csongrád megye jellemzõ földrajzi pontjaira" címu túramozgalmakba. Elõbbit a Magyar Természetbarát Szövetség más hivatalokkal együttesen hirdette meg 1985-ben, utóbbit a CsMTSz 2005-ben. Az országos túramozgalom célkitûzése a honismeret elõsegítése, az ország hét jellemzõ pontjának felkeresése során ismerkedés hazánk tájaival, lakóival, természeti értékeivel, történeti és kulturális emlékeivel. A Mélypont ( "M" ) mellett, az ország közepét ( "K" ) - Pusztavacstól 1 km-re északra; az ország legészakibb ( "É" ) pontját - Lászlótanya, Zempléni-hg.; legkeletibb ( "K" ) pontját - Garbolctól 2,5 km-rel északkeletre; a Túr elsõ, magyar területen lévõ hídja közelében; legdélibb ( "D" ) pontját - Beremendtõl délre, a Beremend – Kásád közötti mûút mellett; legnyugatibb ( "Ny" ) pontját - Szakonyfalutól délre, vadászházi erdei pihenõ; legmagasabb ( "M" ) pontját - Mátra, Kékes, 1015 m kell felkeresnünk tetszõleges sorrendben, idõben és módon. Az erre a célra kiadott ellenõrzõ füzetben az ellenõrzõ pontok közelében beszerzett bélyegzéssel igazolható a teljesítés.

A Mélypontról a körtúraút déli szárán térünk vissza Tiszaszigetre. Elobb délkeleti irányban mintegy 400 m-t kell gyaloglunk, egy traktorok kereke által eléggé felszántott földúton. Egy csatorna és néhány fa kíséri utunkat. Nemsokára elérjük a jobbkéz felol érkezõ aszfaltutat, mely a közeli állattenyésztési telephez tartozik. Egyenesen haladva tovább, immár aszfaltúton érjük el a határra (Gyála - YU) vezetõ út keresztezõdését. Jelzett utunk itt balra fordul. Jobbra a határra érhetünk, ahol idõszakos kishatárátkelohely mûködik, melyen jugoszláv és magyar állampolgárok kelhetnek át.

A keresztezõdéstõl 700 m-t gyalogolva Tiszaszigetet a volt határõrlaktanyánál érjük el, mely mögött a közeljövõben a helyi horgászok halastó létesítését tervezik. A faluba érve még 1100 m-t kell gyalogolni, amíg visszaérkezünk túránk kiindulási pontjához.


Vissza a Csongrád megyei jelzett turistautak honlapjára