4. Szervezési ismeretek

Tudjuk, hogy szinte nincs az a túrakerékpáros, aki a legegyszerûbb hétvégi kirándulását is, végig ne gondolná elõre. A nem kellõ körültekintéssel végzett tervezés, szervezés során esetleg nemcsak a magunk, de a túratársak programját is elronthatjuk. Így inkább többször ellenõrizzünk mindent: lépésrõl-lépésre alaposan gondoljuk végig a tennivalókat, így a problémák - ha nem is szûntethetõk meg teljesen -, de a minimumra csökkenthetõk.

4.1. A kerékpáros túra tervezése, szervezése

4.2. Felkészülés a kerékpáros túrára

Az igen gondosan összeállított túraterv készítése mellett is tudomásul kell vennünk, hogy a kerékpározás sport, és mint minden sportágban itt is csak fokozatosan lehet a jó erõnlétet megszerezni. Az egy-két napos kirándulás erõnléti felkészülése nem kíván különösebb felkészülést, annál is inkább, mert az izomláz csak másnap jelentkezik. A hosszú távú, többnapos túránál azonban más a helyzet, itt már az állóképességnek döntõ szerepe van. Aki nem készül fel kellõen, az a túra során csak gondot okoz társainak, élvezet helyett kínlódást önmagának, elveszíti hitét a szórakozásnak ígért kerékpártúrában és megcsömörlés lesz a vége. Eleinte lakáskörnyéki kerekezgetéssel ajánlatos a bevezetõ munkát elvégezni. Félórás, majd egy órás, fokozatosan növelt edzésidõvel készüljünk fel hosszabb távú kerékpártúrára. Késõbb 20-30 km-es táv megtételére kerüljön sor.

A kerékpáros edzésen kívül végezhetünk egyéb átmozgató gyakorlatokat. Fontos, hogy az edzés befejeztével ne igyunk azonnal hideg folyadékot, és ne induljunk rögtön a zuhany alá, hanem tartsunk elõtte legalább negyedórás pihenõt. Az erõnlét fokozásához szükséges a helyes táplálkozás is. Az edzések intenzív hatása közben egy felnõttnél naponta mintegy 3000-4000 kalória ég el a szervezetben, amit pótolni kell. Ahogy javul az erõnléti állapotunk, úgy kell növelni a terhelést, a tempót, és az idõtartamot.

Két-háromheti rendszeres edzés után mérhetõvé válik kondíciónk javulása, az edzés egyre könnyebb lesz. Egyre több szellemi és fizikai megterhelést viselünk el kifáradás nélkül. Jobban alszunk, kevésbé fáradunk el, és ha csak egy edzést is kihagyunk, hiányérzetünk lesz.

Megfelelõ erõnléttel már nekivághatunk hosszabb, akár külföldi kerékpártúrának is, az élvezet és szórakozás lesz.

A kerékpár felkészítése is a túrára való felkészülés része. Minden túrázó fordítson gondot arra, hogy jó mûszaki állapotban legyen a kerékpárja.

4.3. A kerékpáros túra levezetése

Bármilyen pontos, precíz is a tervezés, szervezés folyamata, váratlan események mindig közbejöhetnek. Ezért a túravezetés nem is egy betonba ágyazott technológia, hiszen minden túrának más a jellege, és természetesen minden túravezetõnek más a stílusa is. A túravezetõ feladata nem a tanult ismeretek betartatása tûzön-vízen át, hanem az, hogy arra, mint vázlatra támaszkodva, saját vezetési módjával és technikájával sikeresen levezesse a túrát.

A túra a találkozóhelyen kezdõdik, és ezért nem árt, ha a túravezetõ lesz az elsõ a gyülekezõn! Nem összeszokott csapat esetén sok múlik a bemutatkozáson, mert az elsõ pillanatok szinte döntõek minden szituációban, hát még ha a túra (eddig ismeretlen) résztevõi szembekerülnek azzal a személlyel, aki az elkövetkezõ napokban a vezetõjük lesz. A jó fellépés alaposan megkönnyítheti dolgunkat.

4.4. Többnapos túra, vándortábor

Egy többnapos túra megszervezése az eddig elmondottakhoz képest többletfeladatot jelent. A többnapos túra lehet:

A többnapos túra mindkét változata elképzelhetõ épületben (pl. kulcsosház, turistaszálló), vagy sátorban történõ éjszakázással:

Akár épületben, akár sátorban töltjük az éjszakát, nagyon fontos, hogy a kerékpárokat, ha lehet, rakjuk zárható helyre. Ha nincs ilyen lehetõség, akkor tegyük õket egy kupacba, vigyázva arra, hogy ne nyúzzuk le a másik gépérõl a festéket, és több zárral zárjuk össze a bringákat. Esetleg egy fa köré is zárhatjuk õket. Arra vigyázzunk, hogy senki ne veszítse el a kulcsot! Ami értékes és könnyen mozdítható (pl. kilométeróra) vegyük le. Beélesíthetünk 1 db kerékpár-riasztót is.

4.5. A túravezetõ feladatai többnapos túrán

Csillagtúrán: a szálláshely kiválasztása, megrendelése jelenti a plusz feladatot. A napi túrák elõkészítése egyezik az itthoni egynapos túrákéval (lásd feljebb). Hosszabb ott tartózkodás esetén ne tervezzünk minden napra kimerítõ túrát. Minden harmadik-negyedik nap legyen pihenõnap, strandolással, városnézéssel, kisebb gyalogtúrával, biciklizés nélkül.

A vándortábor elõkészítése sokkal nagyobb feladat. Ha "háztól-házig" túrát akarunk, akkor már az útvonal megtervezésénél figyelembe kell venni, hogy hol van lehetõségünk alvásra. A szálláshelyeket elõre le kell foglalni, s csak az összes visszaigazolás birtokában lehet a túratervet véglegesíteni. Ha sátorral vándorlunk, akkor nagyobb a szabadságunk, mert egy éjszakára táborhelyet (Magyarországon) könnyen találunk. A vándortáborba, lehetõleg csak kb. azonos teljesítményre képes kerékpárosokkal induljunk. A tervezésénél itt sem szabad heteken át feszített ütemû biciklizést beiktatni. A fáradt ember ingerlékeny, s ez a fáradtság halmozódásával a túratársak közötti súrlódásokhoz, netán a csapat széteséséhez vezet. A végén már mindenki csak a hazaérkezés megváltó pillanatát várja.

A vándortáborban:

A sátras vándortábor napirendje:

Sátrazni a kijelölt táborhelyeken kívül általában csak a terület tulajdonosának engedélyével szabad. Egy éjszakára az állami erdõkben külön engedély nélkül is sátrat verhetünk. Az ilyen "vadkempingezésnek" varázsa van. A világ, a civilizáció zajától távol, a természeti környezetben aludni olyan élmény, amit legalább egyszer mindenkinek ki kellene próbálni. Milyen a jó táborhely?

A táborhelyen a túrázók lehetõleg ne szerteszét, hanem egymás közelében verjék fel sátrukat. A túravezetõ a táborhely gondos megválasztása után:

Reggel, táborbontáskor a túravezetõ:

A tûzrakásról: a vadkemping egyik vonzereje, hogy este hangulatos tábortüzet rakhatunk. Sajnos, a tûz veszélyeket is rejt magában, csak nagy körültekintéssel éleszthetjük fel a lángokat:

A legtöbb, és legátgondoltabb felkészülés a sátras vándortáborhoz kell.

4.6. Túra utáni teendõk

Nem fejezõdik be a túravezetõ feladata a megérkezés pillanatában. Ekkor jön az igazi "fekete leves", hiszen:

Nagy igazság az, hogy a jól sikerült túra az igazi vizsgája a túravezetõnek.