Csongrád megyei Túravezetõk Klubja

Az elmúlt évi bronzjelvényes tanfolyam végén felvetõdött az akkor végzõ, még lelkes társaságban (és a nem kevés gonoszsággal megáldott oktatóikban) az, hogy a túra hiányban szenvedõ, s ezáltal tudását méltó körülmények között használni nem képes túravezetõk részére létre lehetne hozni egy mûködõképes rendszert, melynek feladata lenne társakat biztosítani a magányos vándoroknak, érdeklõdõ közönséget a zseniális ötleteknek.

Az elképzelés helyessége a következõ tényekkel támasztható alá:

  1. a túravezetõi képesítés megszerzése még nem jelenti a tudás maximumát,
  2. a nagyon friss vagy nagyon régi tudás elmélyítése illetve frissítése hasznos és ajánlatos,
  3. jelentõs kapacitás és jó elképzelések mehetnek veszendõbe ha nem tudjuk kihasználni azokat,
  4. nem minden túravezetõ mögött áll szorgos túrázók hada,
  5. sok túravezetõ nem ismeri a szakági túrázás rejtelmeit, s ez beszûkíti a szakosztályok (túra) lehetõségeit, - van aki az elsõ önálló lépéseknél igényel valamiféle biztonságos hátteret.

Azt gondoltuk tehát, hogy ezeknek a problémáknak a feloldását jól szolgálná egy túravezetõi klub amely felvállalná a gyakorlatlan túravezetõk segítését, a szakágak bemutatását és talán picit nagyobb aktivitásra bírná azokat az embereket akik különbözõ okokból kikerültek az aktív túrázók táborából vagy éppen be sem kerültek oda.

Második, nem titkolt célunk az, hogy ezzel párhuzamosan, nagyrészt a klub tagjainak segítségével, megkísérelnénk ismét beindítani városunkban a nyílt túrák rendszerét.

Elképzelésünk lényege: a klubtagok évente 6-8 túrát szerveznének. A kevesebb fantáziával rendelkezõ, vagy lustább egyének egy elõre felajánlott étlapból választhatnak, de nem tiltjuk meg, sõt örömmel vesszük az egyéni és egyedi ötleteket. Minden túrának legalább 2+1 gazdája lenne. Két kevésbé gyakorlott és egy harci tapasztalatokkal már rendelkezõ túravezetõ. Az elsõ két ember szervezne a harmadik ellenõrizne és szükség esetén javítana vagy kiegészítene. Idõrõl-idõre megbeszélnénk a tapasztalatokat, s a szorgos kezdõk nagyjából egy év alatt gyakorlott túravezetõvé válnának. De ne feledkezzünk meg a másik feladatról se. Ha van jelentkezõ a nyílt túrára vele is kell foglalkozni. Ezért idegenvezetõként és szervezõként egyaránt a legtöbbet kell nyújtani, s fõképpen: meghirdetett túra nem maradhat el. Természetesen részletes útvonalleírás, az érdekességek jegyzéke (esetleg rövid elõzetes ismertetésük) valamint a túrához nélkülözhetetlen felszerelési tárgyak listájának elkészítése szükséges minden alkalomra. Ez esetenként nem kevés munkával jár, ám van értelme és hozadéka a dolognak. Így ha legalább idõnként bekapcsolódna ebbe a dologba, akkor várom visszajelzését: szerdánként a CsmTSz-ben, vagy e-mailben a kovacs.balazs@polghiv.szeged.hu címen, de akár a 470-608-as otthoni telefonomon, utcán, téren, erdõben és barlangban is.


Megalakult a Csongrád megyei Túravezetõk Klubja

2002. január 9-én a CsmTSz elsõ idei fogadónapján ismét turistatörténelmi esemény színhelye volt a Szövetség hivatalos helyisége. 11 fõ részvételével ugyanis megalakult a Csongrád megyei Túravezetõk Klubja (CsmTK), melynek célja a túravezetõk szakmai továbbképzésének elõsegítése, ezáltal a vezetett túrák színvonalának emelése. A klub különös figyelmet fordít a frissen végzett túravezetõk munkájának támogatására, hiszen a vizsgabizonyítvány megszerzésekor az újdonsült túravezetõk csak ritkán bírnak megfelelõ gyakorlati rutinnal.

A CsmTK alapítói névsorban:

Szeretettel várjuk további túravezetõ társainkat minden hónap elsõ szerdáján délután 17 órától a Szövetség hivatalos helyiségében tartandó klubüléseinken és a klub által szervezett túrákon illetve továbbképzõ rendezvényeken.