8.
Kistelek vá. – Ópusztaszer Nemzeti Történeti
Emlékpark (Alföldi Kék-túra)
|
Megközelítés: Szegedrõl a Mars térrõl Ópusztaszerre illetve Kistelekre induló helyközi autóbuszokkal. Szeged vasútállomásról Kistelekre induló vonatokkal.
A kisteleki vasútállomás utaskijáratán áthaladva jobbra fordulunk és az elsõ áramszolgáltatói oszlopon megtaláljuk a turistaútvonal eligazító tábláját, valamint az elsõ kék kereszt jelzést. A jelzést követve nagyjából keleti irányba haladunk Kistelek második fõutcáján az 5-ös fõút rendõrlámpás keresztezõdéséig. Itt áll a város római katolikus temploma, mely 1825 és 1831 közt épült. A templom mellett találjuk a világháborúk áldozatainak emlékmûvét. A kápolnaszerû emlékmû, mint napóra is funkcionál. Az emlékmû elõtt elhaladva hamarosan a város szélére érkezünk. Két temetõ között megyünk el a Kábelgyár felé.
A Kábelgyár elõtt egy derékszögû jobb, majd bal kanyarba jutunk. ettõl kezdve a mûút jobb oldalán földes szekérút is halad, melynek nagyrészét fák árnyékolják be. Jobbról nemsokára elérjük az ópusztaszeri erdõt, balról tanyák és fenyõerdõk közül kibukkan a Csengele felõl érkezõ piros sáv jelzés, mely ettõl a ponttól kezdve együtt halad a kék kereszt jelzéssel. A két jelzés a mûúttól jobbra tér le az erdõbe. Friss irtásterületen két esõkunyhó mellett homokos erdei úton haladnak a jelzések, majd derékszögû bal kanyar után újabb esõkunyhókat, tûzrakóhelyeket érint. Innen jobbra kanyarodva folytatjuk utunk. A valamikori - Pallavicini õrgróf uradalmához tartozó - vadaskertben járunk, ezért találkozunk teljesen szokatlan növényegyüttesekkel. is mint pl. a mesterségesen telepített tuja erdõvel. A homokbuckás erdõben folytatva utunk elhaladunk egy erdészház mellett. Itt valamikor nyári gyermektábor mûködött, annak kiszolgáló létesítményeit és kútját látjuk jobb kéz felõl a nagy rét szélén. Itt a piros sáv jelzés jobbra letér, mi az erdészháztól a telefon és villanyvezetékkel azonos nyomvonalon haladunk tovább az egykori Pallavicini kastély - ma idõsek szociális otthona - kerítéséig. A kerítés mellett Ópusztaszer szélsõ házainál keresztezzük a Szeged-Csongrád mûutat és az erdõben buckás terepen haladunk egy 20.000V-os távvezetékig. A távvezeték alatt jobbra fordulunk és azzal párhuzamosan haladunk egy nagy rét széléig, ahonnan már látjuk az emlékpark létesítményeit. A réten keresztül menve a Nemzeti Történeti Emlékpark bejáratához jutunk, ahol találkozunk az az erdészháznál elkanyarodott piros sáv és az Alföldi Kék-túra kék sáv jelzésével.
Az írásos emlékek szerint Ópusztaszer környékét Árpád Ondnak, Ete apjának adományozta. Leszármazottaik monostort építtettek e helyen, melyet 1233-ban említenek elõször. Anonymus "A magyarok cselekedetei" címû mûvében emliti, hogy a monostora helyén 34 napig tartózkodtak a vezér és nemesei. Itt elrendezték, szerét ejtették az ország dolgainak. Amint ezt a napjainkban is folyó ásatások is bizonyítják, e terület ezen idõszak elõtt és után is többé-kevésbé lakott volt.
A honfoglalás 1000. évfordulójára
1896-ban állíttatta Szeged városa az Árpád
emlékmûvet. Ettõl kezdve különbözõ
társaságok és szervezetek rendeztek itt minden évben
ünnepségeket. 1945-ben itt osztották fel a Pallavicini
uradalom földjeit is. A késõbb - dr. Trogmayer Ottó
vezetésével - megindult ásatások Szer monostor
romjainak feltárása mellett rézkori, bronzkori és
népvándorláskori telepek maradványait is felszínre
hozták. Szer monostorának alapfalain kívül az
emlékparkban a nyári hónapokban (májustól
októberig) a Délalföld jellegzetes épületeit
bemutató skanzen (szatócs bolttal, szélmalommal, pék-
és kovácsmühelyekkel, iskolával, postahivatallal
és egyebekkel) sok érdekes ismeret megszerzésére
ad alkalmat. Emellett vízügyi, erdészeti és természetvédelmi
(az "Erdõ temploma") kiállítások
is helyet kaptak a parkban. Az emlékpark legfõbb látványossága
Feszty Árpád 1996-ban helyreállított "A
magyarok bejövetele" címû panoráma képe,
mely az egész évben látogatható. A túra
végén érdemes betérni a közelben üzemelõ
csárdába. Ha pedig idõközben ránkesteledik
akkor a csárda mellett a nyári hónapokban üzemelõ
komfortos kempingben (faházban vagy saját sátorban)
az éjszakát is eltölthetjük.
Vissza a Csongrád
megyei jelzett turistautak honlapjára