17.
Szeged, Torontál tér (Belvárosi-híd, újszegedi hídfõ) – Füvészkert – Kamaratöltés – Thököly út – Erdélyi tér (71.sz. am.)

jelzése: túraadatok: táv: 5.5 km, szint: 0 m, idõ: 1 óra 20 perc, minõsítési pont: 8.25 p
felújítás éve: 1985. útvonalfelelõs: UTC, Szeged

Megközelítés: Szeged központjából gyalog, illetve busszal, vagy trolibusszal juthatunk át a régi hídon az újszegedi hídfõhöz.

A zöld sáv jelzés a hídfõtõl jobbra a Torontál térrõl indul. A téren áll a "Vakok és Gyengénlátók Intézete". Itt olvasta fel 1918. december 22-én Juhász Gyula, Szeged nagy költõje a "Bethlehemi üzenet vakoknak" címu költeményét. A Tisza folyásával megegyezõ irányban indulunk el. Hamarosan elérjük a Gabonatermesztési Kutatóintézet régi épületét. Az intézet korábban paprikafajták, ma mint az nevébõl is következik fõleg gabonafélék (búza- és kukoricafajták) nemesítésével foglalkozik. Az épület elõtt a búzanemesítõ Baross László szobra áll, kertjében Borberecki Zoltán "Fonóasszony" címu mészkõszobra, valamint az intézet egykori tudós igazgatójáról a paprikanemesítés úttörõjérõl Obermayer Ernõrõl készült portré kapott helyet. Elhaladva az egykori vasúti híd megmaradt része mellett a HEAVYTEX Újszegedi Szövõ Rt.-hez érkezünk. Eddig a pontig a hídtól 1750 métert gyalogolva ártéri ösvényeken is eljuthatunk. A gyárat elhagyva a Lövölde úton balra térünk az egyetemi füvészkert felé.

A 30 holdon elterülõ füvészkertet 1922-ben Gyõrffy István egyetemi tanár alapította. Fõbb területei a díszpark, az üvegházak, a fóliaházak, a tó, a rózsakert és a sziklakert. A füvészkerti séta után a Lövölde útról balra fordulunk és a Füvészkerti utcán végighaladva érjük el a Kertész utcát. Balról a füvészkert kerítése, jobbról a szépen kialakított újszegedi hobbykertek kísérik utunkat. Jobbra fordulva a Kertész utcára elõbb a Szeged-Makó vasútvonal sínpárját, majd a 43-as fõutat keresztezzük. Az út mentén mintegy 100 métert teszünk meg, majd jobbra fordulunk a Thököly útra. balról a Holt-Marost láthatjuk. Az úton végighaladva a Kállay-ligethez érünk, mely ma már csak töredéke a hajdaninak. Kállay Albert fõispán által a múlt század végén telepített erdõ hatalmas fáit 1945 után vágták ki. A század elejétõl 1945-ig minden évben itt ünnepelte a szegedi munkásság a május elsejét. A helyet csúf, betonból készült emlékmû jelöli, melynek 1989 után levert egyszerû mészkotáblái helyén ma graffitik éktelenkednek. Rövid kitérõ után a jelzésen 400 métert tovább haladva az Erdélyi térre érünk. Innen a 71-es helyi autóbusz járattal térhetünk vissza a belvárosba.


Vissza a Csongrád megyei jelzett turistautak honlapjára